Skinny morče (bezsrsté)

Péče o bezsrsté morče je v podstatě stejná jako o morče klasické, musíme si pouze dát pozor na několik věcí sousisejících s chybějící tělní pokrývkou:

1) skinny morčata jsou velmi náchylná na průvan a prochladnutí, je proto třeba pečlivě vybrat místo, kde bude jejich klec umístěna

2) holá kůže je snadno zranitelná cizím přemětem a tato zranění mohou vést k zánětům apod. Je třeba dát si pozor i na tokové věci, jako delší nehty, prstýnky atd...

3) stejně jako člověk, i skinny morče se může na sluníčku spálit. Pozor proto na umístění klece u okna, zejména pak u černých morčat.

Hmotnost 700 až 1250 g, ale mohou vážit až 1800 g při délce těla 20 až 36 cm. Páření probíhá v době říje trvající 24 hodin, následuje březost v rozsahu 58 až 75 dní (nejčastěji 68 dní). V každém vrhu (ročně až 5, ale raději jen 2) se rodí 1 až 6 mláďat s průměrnou porodní váhou 90 g. Ty samice odstaví ve stáří 4-6 týdnů. Pohlavní dospělosti dosahují samci ve věku 8 týdnů, samice 10 týdnů. Délka života bývá 5 až 10 let, ale může dosáhnout až 14 let.

Morčata jsou zvířata společenská, zvláště samice je proto možné chovat ve skupině. Chovat dva nebo více samečků se většinou nedoporučuje, neboť se často kolem půl roku věku začínají prát, a to i když spolu žijí od narození. Ale přesto jsou případy, a není jich málo, kdy se samečci neperou.

Vhodné obydlí pro jedno morče je klec o ploše minimálně 80×50 cm a výšce 35–40 cm. Ta by měla být umístěna ve světlém nepřetopeném pokoji. Je třeba dbát na to, aby v pokoji nebyl průvan (na ten jsou morčata náchylná) a pokud možno ani zdroje hluku, jako např. televize, ovšem u většiny chovatelů tento faktor nezpůsobuje žádné komplikace.

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny (piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder; sláma může způsobit poranění očí, která jsou u morčat přirozeně vystouplá). Dalšími možnostmi jsou dřevěné pelety, dělají se i slaměné či konopné. U konopných pelet je ale možný výskyt parazitů, ti se však dají lehce odstranit vystříkáním nějakým přípravkem (např. Arpalit). Vhodná je také kukuřičná drť, která moč vsákne do sebe a zabraňuje tak zápachu, někdo používá i kočkolity, ale zde hrozí nebezpečí otravy při požití morčetem. Seno je vhodné pouze jako potrava, pokud možno každý den, nikoli však jako podestýlka, protože nasákne močí a velmi rychle začne zapáchat.

Jeho potrava by měla být pestrá (hlavně v domácích podmínkách). Vhodné je krmit morče pravidelně každý den ve stejnou dobu. Obvykle se krmí dvakrát denně.

Nejdůležitější složkou potravy je seno. Je to hlavní zdroj vlákniny (která je pro morče velmi důležitá) a zároveň si morče neustálým přežvykováním stébel obrušuje stoličky. Morče k němu musí mít přístup neustále. Velkou výhodou je, že neobsahuje tuky. Při krmení senem musí mít morče také neustálý přístup k pitné vodě. Seno by mělo být dostatečně hrubé, nejlépe sečené kosou (domácí sekačkou není vhodné, je moc jemné). Také je důležité, aby bylo v pořádku (suché, zelené a bezprašné). Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože obsahuje různé druhy lučních trav a bylin.

Další důležitou základní složkou potravy je zelenina. Každý den by mělo morče kousek čerstvé zeleniny dostat. Čerstvá potrava nesmí být podávaná příliš studená rovnou z ledničky. Morčeti můžete nabídnout téměř jakýkoli druh zeleniny či ovoce - Např.: mrkev, celer, petržel, papriky všech barev (ne pálivé), červená řepa, čerstvý fenykl, rajče, saláty,máta rolní ovesné vločky různé zeleninové natě, v malém množství salátová okurka (obsahuje příliš vody a větší množství může způsobit průjem. V malém množství květák, kapusta, kedluben, brokolice, zelí (tato zelenina nadýmá a to je opět velká zátěž na morčecí trávení). Nevhodné jsou třeba brambory, pórek, cibule a česnek!

Ovoce jen občas v malém množství (obsahuje hodně cukrů), např.: jablko, hruška, hroznové víno, mandarinka, meloun (obsahuje moc vody), ananas, jahody, třešně atd.

Čerstvá tráva je další velmi důležitou složkou potravy. V teplém období by měla morčata dostávat trávu každý den v přiměřeném množství, ale nenahrazuje seno! Je pro ně důležitým zdrojem vitamínů. Trávu nesmíte podávat zapařenou a nesmí být chemicky ošetřena. Největší radost jim uděláte pampeliškovými listy či květy sedmikrásek. Samozřejmě můžete podávat i jiné druhy.

Morčeti neustále dorůstají zuby, proto je důležité, aby mělo seno neustále k disposici. Dále je dobré podávat větvičky ovocných stromů na ohlodávání, sušené bylinky i se stonky, avšak hlavním zdrojem obrušování zubů zůstává kvalitní seno.

Tekutiny morčatům nesmí chybět. Většinou je do sebe vpraví při konzumaci čerstvé potravy, ale vždy je důležitý přístup k pitné vodě. Je dobré mít ji v napáječce, protože v misce dochází často k jejímu znečištění výkaly.

Granule speciální pro morčata jsou vyráběné tak, aby morče mělo dostatek vitamínů, které jsou pro ně nejvhodnější, zejména přidaný vitamín C, který si morče neumí vyrobit samo.

 

Co chcete vědět?

 
Přidat nový příspěvek
 
 
 
b i u :) :D :( :o) ;) :'( >:) :B-) 8-) :-{ =) >:( ? ! {}
 

 

 1. reaguj | 16. Března 2018, 15:51 Natálie reaguje: [mail]

  Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat zeptat jestli je vhodné dát morčeti skinny obleček.Děkuji za odpověď.

 2. reaguj | 16. Února 2015, 22:15 Edita Fišerová reaguje: [mail]

  Dobrý den,\r\nPřed vánocemi jsme si u vás rezervovali 1 popř. páreček skináčků :-) Tak jsem se prosím chtěla zeptat,jestli už jsou na světě a kdy by byl možný odběr? Moc děkuji Fišerová

 3. reaguj | 24. Listopadu 2014, 19:02 Bára reaguje:

  Dobrý den, chci se zeptat, poté co se u vás narodí další vrh skináčků (bylo řečeno asi kolem vánoc), kdy bude možné si nějakého koupit? (myslím tím kolik dní/týdnů) od porodu :)

  21. Prosince 2014, 13:55 karel reaguje:

  Dobrý den, omlouvám se za časový odstup, ale nějak jsem dotaz přehlédl :-( mimina necháváme u mámy dva měsíce, celou tu dobu je kojí, tak aby byli v pořádku, než půjdou k novým páníčkům...no a termín narození miminek se blíží, hned pak dáme nějaké fotky na web :-)

 4. reaguj | 29. Října 2014, 08:29 Janička reaguje:

  A můžu se se skinny morčátkem i mazlit? :-)

  30. Října 2014, 07:49 karel reaguje:

  Ano, ale musíš opatrně, aby jsi ho nepoškrábala :-)

1-4

 
 
 
TOPlist